Den 6. september starter sæsonen for Grønnegadecentrets videoklub.

Og vi glæder os til, at vi skal ses igen.

Coronaperioden har jo på mange måder vendt op og ned på klubbens aktiviteter.

På den ene side har den betydet, at vi ikke har kunnet afholde møder som vi plejer. Den har også  - midlertidigt ? standset et projekt, vi havde gang i, om at producere en film om Louises ø ved Frederiksborg slot. Vi havde ellers fået støtte til dette projekt fra "Den lille færge" til indkøb af et par LED lamper. Dem havde vi dog stor glæde af, da vi skulle filme i Æbelholt museum i forbindelse med en anden film.

På den anden side så har Corona-tiden sat gang i flere eenmands projekter, så vi faktisk er kommet ud af sæsonen 20/21 med flere producerede film end i de seneste 5 år.

På det seneste, hvor Coronaen slap sit greb om os, har vi flere gange haft succes med at kombinere videooptagelse i et skovturs-lignende koncept. Nogle af os havde en mindre udflugt til Eskilsø i marts måned og vi havde også en fin dag på Pibe mølle her i juni måned.

Der er i den forløbne sæsonen blevet produceret film om Æbelholt museum, Pibe mølle, Pøle Å, Thomas Dambos kæmpetrolde, Halloween i Skævinge og en lille tur til Eskilsø.

Vi glæder os til at komme i gang med fælles aktiviteter i den ny sæson og håber, at gamle eller måske nye medlemmer har lyst til at lave videoer i et miljø, hvor vi hele tiden lærer lidt mere om, hvordan vi gør vores videoer seværdige.

mvh

Bestyrelsen

 

Partrederiet

Partrederiet, som er foreningen bag den lille færge, har støttet os i forbindelse med indkøb af et par kraftige LED studielamper.

Velux fonden

Velux fonden har støttet os i forbindelse med anskaffelse af en kraftig PC til brug for redigerering af videoer  i 4k format.